مقدمه

هر چقدر هم اهل تکنولوژی و استفاده از سیستم های کامپیوتری باشید باز هم بعضی چیز ها تخصصی به نظر میرسه .

یکی از این موارد رو اگر بخواهم نام ببرم باید به طراحی سایت اشاره کنم . تو این نوشته می خوام از اینکه چه طوری با سایت و پیچیدگی های اون آشنا شدم چند کلمه ای براتون توضیح بدم

وقتی دانشجو بودم

دوران دانشجویی هنوز نصف هم نشده بود. میشه گفت تقریبا سال های ۱۳۹۵ بود . با دوستان جمع شده بودیم و از صحبت ها و حواشی مختلف دانشگاه میگفتیم و… یکی از دوستانی که مسئول یکی از تشکل ها بود  پیشنهادی به ما داد “که اقا شما روحیه ات به این پست و مسئولیت تناسب داره بیا این دوره عهده دار این کانون دانشجویی باش”  ما هم که از منتظران قدرت بودیم ، چشم و گوش بسته مسئولیت را با تمام مواردش به دست گرفتیم و این اغازی بر دوران سخت تحصیل ما شد .

البته قبل از این هم اندک فعالیتی تو حوزه نشریه و مطالعات و کتاب خوانی داشتیم  ولی این مورد خیلی پیچیده تر بود . هر جور که بود در این مدت چند حرکتی زدیم و مثل نمایش و تئاتر و مراسم استقبال و…. که مربوط به کانون می شد رو طراحی کردیم و اگر از قید خوب یا بدش بگذریم برای خودم تجربه خوبی شد .

آغاز ماجرا

گذشت و گذشت رسید به آخر سال ، به من خبر دادن که قسمتی از مسئولیت اردو با شماست . اتفاقا اون تایم اصلا حوصله اینجور کارها رو نداشتم و تازه  داشتیم از امتحانات اناتومی و فیزیوپات و فارماکولوژی (دارو شناسی) نفس راحت میکشیدیم . ولی به قول گفتنی این مورد قشنگ رفت تو پاچمون !!حال این همه توضیح دادم که برسم به اینجا !!!

دوستان با پیش زمینه ای که از من داشتن و میدونستن که علاقه ای به کار کامپیوتر و نرم افزار دارم اینجانب رو گذاشتن مسئول ثبت نام سفر .

خب اون دوره هنوز خیلی پیشرفته نبود و حدااکثر با آیدی تلگرام و پیام کوتاه و… ثبت نام میکردن اگه خیلی یک دانشگاهی وارد بود میرفت از گوگل کمک میگرفت و یه لینک نظر سنجی می ساخت …

حقیقتش اون دارن خیلی در فضای جو و حاشیه بودم ، درخواست ثبت نام از طریق سایت رو دادیم و از جانب رئیس تشکل هم مورد قبول واقع شد .

حال این من بودم و یک دنیا پر از اطلاعات …

اولین تجربه

اول  کار افتادم دنبال یک رابط که بتونه یک فرم ساده با حداقل امکانات و پرداخت انلاین برامون بسازه که بتونم از این چاله ای که خودم باعثش شدم رها بشم .

بعد از کلی تماس یکی از رفقا پیدا شد که کارش ساخت فرم با  وردپرس بود باهاش صحبت کردم . خیلی سخت و گنگ بود که با یکی حرف بزنی و از کل حرفاش فقط چند کلمه رو متوجه بشی ، این حس رو اولین بار سر کلاس آناتومی دکتر سازگار داشتم اولین روزی که تو دانشکده پزشکی به صحبت هایی مثل کلاویکل هومروس و رادیال و…

و الان کلمات عجیبی مثل هاست و دامین و وردپرس و گرویتی و api و …. 

حسابی سخت گذشت. مجبور شدم تمام این کلماتو تو گوگل سرچ کنم تا ببینم چه خبره و بتونم یک سفارش سایت مناسب رو به این رفیق طراح بدم .

خیلی طول کشید اما به هر حال دامنه و هاست و… تهیه کردیم و فرستادیم واس طراح سایت.

چند روزی طول کشید و یک یوزر و پسورد تحویل ما داد.

بعد هم هر چی زنگ و پیام زدیم که اخوی یه توضیحی بده ما هیچی از این سایت سر در نمیاریم گوشیشو جواب نداد که نداد و این هم شد آغاز بدبختی و هم آغاز خوشبختی (البته جهت اینکه تلافی بشه پولش رو کمی دیرتر براش ریخیتیم تا بفهمه با ما درست رفتار کنه )

خدا گوگل را بیامرزد

مجبور شدم دوباره به گوگل پناه ببرم و یک عالمه مطلب در مورد گرویتی فرم  و زرین پال بخونم در واقع راهی هم جز این مورد نداشتم . بالاخره با تلاش فراوان و زحمت بسیار تونستیم ثبت نام سفر دانشجویی رو انجام بدیم و به خیر گذشت . البته من هیچ کاری نکردم فقط پیگیر بودم خود کار پیش می رفت

بعد از سفر من شاید تنها گزینه ای بودم که یک نمونه موفق از یک فرم ثبت نام رو تو تشکل انجام داده بودم . بعد از این قضیه هر کس می خواست فرم نظر سنجی و ثبت نامی درست کنه . اطلاعاتشو میفرستاد برام و بقیه کاراش با من بود . فرم رو تنظیم میکردم و میزاشتم تو سایت . خیلی ساده و بدون روح و جسم فقط کار راه انداز

تمرین و تلاش

تو این مدت اینقدر با این فرم ها کار کرده بودم که تو یه چشم به هم زدن هر فرمی رو آماده میکردم و داشت برای خودم خیلی جذاب میشد . حس اینکه وارد یک دنیا بزرگتر شدم و شاید موضوعی که خیلی بهش علاقه دارم رو تا حدودی دارم حس میکنم . کم کم داشت درس پزشکیم تموم میشد و فکر آینده شغلی و درآمد ذهنمو مشغول کرده بود از طرفی هم حداقل ، خیلی با وردپرس کار کرده بودم و فکر میکردم خیلی تو این زمینه حرفه ای ام. البته یک سری موضوعات دیگه هم باعث شد که وارد این بحث درآمد بشم و اون حس اعتمادی که به خودم داشتم بود که میتونم یک سایت با موضوعات مختلف تهیه کنم .

آموزش مجازی

البته خیلی از موارد رو بیشتر مدیون گوگل هستم که تونسته تمام موارد رو جمع و جور کنه و بسیاری مفاهیم رو در چند ثانیه عرضه کنه به قول یکی از دوستان تو این دوران کمتر چیزی هست که نشه به صورت اینترنتی آموزش دید . فقط کافیه هدف خودتونو مشخص کنید و باور کنید همه چیز برای یک انسانی که در تلاشه محقق میشه .

توصیه میکنم صبور باشید و گام به گام قدم بردارید و آرزوهاتون رو مرحله مرحله طی کنید ، چه بسا که سنگ بزرگ علامت نزدنه . تو این سال ها سعی کردم مرحله به مرحله پیش برم و عجله نکنم . از منابع موجود در فضای مجازی به خوبی استفاده کنم و تا حد امکان هزینه های لازم رو با توسل به برنامه ها و اموزش های رایگان کاهش بدم. شخصا علاقه ای به کار های زود بازده ندارم و برنامه های بلند مدت رو بیشتر میپسندم.

خب تا اینجا کافیه شاید بعدا همین مطلب رو تو یک نوشته دیگه ادامه دادم

فعلا خداحافظتون

Summary
سایت یک واژه پیچیده ؟؟
Article Name
سایت یک واژه پیچیده ؟؟
Description
توضیحی داستان وار از سرگذشت اینکه چگونه با طراحی سایت آشنا شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *